Sanat dünyası “Overthose” ile tanıştı

Seçkin sanat eserlerine erişimi kolaylaştırmayı ve düzenleyeceği seminerler ile sanatseverlere en üst düzeyde hizmet vermeyi amaçlayan Overthose, Nişantaşı’nda açıldı. Uzun yıllardır iletişim alanında edindiği tecrübeyi farklı bir alana taşıyan Banu Birkan’ın kurucusu olduğu Overthose, koleksiyonerlere kişisel yatırım danışmanlığı hizmeti de sunacak.

31 Mart 2014 – Türk sanatının ve ustalarının seçkin ve nitelikli yapıtlarını sanatseverlerle doğrudan buluşturmak için yola çıkan Overthose, çağdaş Türk sanatının ünlü isimleri Adnan Çoker, Adem Genç, Mustafa Ata ve Bubi’nin eserleri ile kapılarını açtı. İletişim sektöründe uzun yıllardır hizmet veren Banu Birkan’ın kurucusu olduğu Overthose, sanatçıların sanatseverlerle bir araya gelebileceği, sanat tarihi üzerine özel davet ve seminerlerin düzenleneceği bir platform olarak planlandı. Bunun yanı sıra koleksiyon oluşturmak ve koleksiyonunu zenginleştirmek isteyen sanatseverlere de kişisel yatırım danışmanlığı hizmeti sunacak olan Overthose, sanatçıların ve sanatseverlerin yeni buluşma mekanı olarak hizmet vermeye başladı.

SANATIN BULUŞMA NOKTASI

İş ve sanat dünyasının katılımı ile gerçekleşen bir açılışla, 27 Mart 2014 tarihinde Maçka Caddesi Erhan Apartmanı 16 numarada hizmete giren Overthose, sanat dünyasına farklı bir açılım getirmek üzere yola çıktı. Kurucusu Banu Birkan, Overthose’u bir sanat galerisinden öte sanatın buluşma noktası olarak tanımlarken, önemli bir boşluğu doldurmayı amaçladıklarını vurguladı. “Overthose öncelikle kalıcı ve nitelikli seçimin adresi olmayı hedefliyor” diyen Birkan, Overthose’u şöyle anlattı: “Türk sanatında, yeri vazgeçilmez olan sanatçıların yapıtlarına günümüzde ulaşmak elbette zor değil, fakat onların kariyerindeki en seçkin, en aykırı, giderek başyapıt niteliğindeki eserlerine ulaşmak, eleştirel bir tasnifle mümkün. Overthose, işte böyle bir ihtiyacı karşılamak üzere tasarlandı. Sanatımızın kalıcı ustalarının en seçkin ve nitelikli yapıtlarını sunmak için yola çıktık. Sunacağımız eserlerin seçimini ve gerekçelerini uzmanları belirleyecek. Şundan eminiz; koleksiyonerler arasındaki rekabeti dinamik kılan, şu ya da bu imzaya sahip olmak değil, o imzaların en aykırı yapıtlarına sahip olmaktır. Bizler bu heyecanı karşılamak için varız.”

YALÇIN SADAK SEMİNERLER VERECEK

Overthose’da vereceği sanat tarihi seminerleri ile sanatseverler ile bilgi paylaşımında bulunacak olan tanınmış sanat eleştirmeni Yalçın Sadak ise, Türkiye’de sanat piyasasının 2000’li yıllardan bu yana hızla büyüyerek, büyük bir potansiyele eriştiğine dikkat çekti. Bunun sonucunda iddialı koleksiyonların sayısında artış yaşandığını, Türk sanatçıların yapıtlarının uluslararası müzayedelerde aranır hale geldiğini vurgulayan Sadak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Fuarı, bienali, modern ve güncel sanatın büyük ustalarının süreli sergilerine ev sahipliği yapan özel müzeleriyle, İstanbul’un uluslararası bir cazibe merkezi haline geldiğinden kimsenin kuşkusu yok artık. Her gelişme yeni hizmet alanları açar, yeni talepler oluşturur. Gözlemimiz şu; bugüne kadar koleksiyoncu ve sanat alıcısı, tercihlerini, isim yapmış sanatçılar üzerinden belirlemekteydi ve bunun güvenli olduğu kadar riskli bir yol olduğu artık anlaşıldı. Bir sanatçının piyasası, geleceğinin garantisi olamaz. Sanat yapıtı kalıcı olmalıdır, değilse bir değer ve anlam ifade etmez. Son yıllarda, dramatik biçimde, çokça deneyimledik bu durumu. Düne kadar piyasada çok aranan nice imzanın bugün anılmaz ve aranmaz oldukları hepimizin malumudur. Overthose’un öncelikle kalıcı ve nitelikli seçimin adresi olmayı hedeflemesi bu açıdan önemlidir.”