‘Intentional Overdose’ sergisi Nişantaşı’nda

Nişantaşı’nın yeni kültür-sanat ve etkinlik mekanı OVERTHOSE, ALAN İstanbul ile birlikte düzenlediği “INTENTIONAL OVERDOSE” sergisine ev sahipliği yapıyor.

20 Aralık 2014 – “Intentional Overdose” sergisi, Dünya Çağdaş Sanatında her geçen gün öne çıkan, uluslararası alanda çalışan ve tanınırlığı olan İstanbul merkezli çağdaş sanatçılarını bir araya getiriyor.

İmgesel yönü güçlü ve izleyici üzerinde görsel anlamda etkili işler üreten isimlerin katılımıyla gerçekleşen “Intentional Overdose”, bu açıdan katılan her bir sanatçının çalışmasının söylem düzeyinde değil; çağdaş estetiğin güncel karşılığı bağlamında bütünlük arz edecek şekilde tasarlandı.

Peki “Intentional Overdose” – “Kasıtlı Aşırı Doz” tam olarak neye tekabul ediyor?

Çağdaş sanatın öne çıkan iki boyutlu çalışmalarındaki ortak özellik; imgenin renk, doku veya teknik kullanılması yoluyla iki boyuttan kurtarılması ve 3. boyuta geçebilmesi olarak özetlenebilir. Bu; temel olarak mekanı önceleyen ve mekanı kendi içine çekerek kendi sınırlarından kurtulan bir sanat anlayışıdır. Bu yönden de sanatçıların çalışmaları sadece kendi iç bütünlükleri içinde değerlendirilmeyip bulundukları yere olan aşırı dozdaki müdahaleleri ile de ele alınmayı hak ederler. “Intentional Overdose” sergisi işlerin tüm mekanda bir gövde gösterisi yaparcasına öne çıkmasının izleyici üzerindeki muhtemel etkisine odaklanmaktadır.  Bu yönden Türkiye’nin öne çıkan çağdaş sanatçılarının işlerinin OVERTHOSE mekanı içerisinde birbirleri ile nasıl iletişim kurduklarının deneyimidir. “Intentional Overdose” buradaki yüksek sesli konuşma ve yüksek gerilimli imgeler toplamının adıdır.

INTENTIONAL OVERDOSE – KASITLI AŞIRI DOZ

Sanatçılar:      KEZBAN ARCA BATIBEKİ, İSMET DOĞAN, KOMET, MURAT PULAT,

AYLİNE OLUKMAN, MERVE ŞENDİL, ARDAN ÖZMENOĞLU ve HALİL VURUCUOĞLU

Tarih:              20 Aralık 2014 – 28 Şubat 2015

Yer:                 OVERTHOSE – Maçka Caddesi Erhan Apt. No:20 D:1 Teşvikiye