Dışarıda ve içeride çağdaş heykel

OVERTHOSE ve Alan İstanbul yaz boyunca devam edecek çağdaş heykel sergisi “SAKLI”’yı sunmaktan mutluluk duyar!

Türkiye’de ilk defa hem iç mekan hem de dış mekanı kullanan galeri sergisi gerçekleşiyor. OVERTHOSE Nişantaşı’nda galeri ile bütünleşik 300 metrekarelik arka bahçe genç kuşak çağdaş sanatçıların işlerinin sergileneceği bir mekan olarak kurgulandı. İç-mekanda 3 boyutlu çalışmalar ile başlayan sergi izleyiciyi dış-mekana taşıyor. Doğal peyzajı ve bitkisel çeşitliliğini koruyan bu bahçe, her bir sanatçının kendi sanat anlayışı ekseninde mekansal bağlamla ilişki kurduğu bir çeşitlilik sunuyor.

“SAKLI” Türkiye çağdaş sanatında 3 boyutlu işler yapan ve genç kuşak içerisinde öne çıkan sekiz sanatçının çalışmalarını bir araya getiren büyük boyutlu bir proje sergisi. Bu özel sergide birbirinden tamamen farklı iki alanın eserler aracılığıyla birleştirilmesi ile izleyici için alışılmışın dışında bir sergi deneyimi sunmak hedeflendi. Nişantaşı gibi kentsel anlamda planlı gelişmiş ve şehrin merkezi bir bölgesinin en işlek caddesinde yer alan OVERTHOSE’da başlayan serginin sürpriz bir doğal alana açılması az bulunur bir algılamayı mümkün kılıyor. Biçimlendirilmiş kartezyen mekanlardan organik bir yumuşak zemine geçişin bağlamı çağdaş sanat çalışmaları ile kat edilen bir büyük enstalasyon hissi veriyor.

Bir kısmı İstanbul’da bir kısmı da yurt-dışında yaşayan sanatçılar farklı biçim anlayışlarına sahipler. Bu sanatçılara ait çalışmalar bir yandan birbirleri ile etkileşime geçerek sınırlı da olsa bir diyalog kuruyorlar. Diğer taraftan özellikle dış mekan bahçede konumlanmış her bir çalışma kendi başına algılanmayı ve anlaşılmayı bekliyor.

“SAKLI”  sergisi 29/05/2015  – 05/09/2015 tarihleri arasında Nişantaşı Overthose’da izlenebilecek.